Ułatwienia dostępu

Logotyp strony
Strzałka, element dekoracyjny

Równość

Strzałka, element dekoracyjny
Równość jest fundamentalną wartością społeczną, a jej znaczenie staje się coraz bardziej istotne w różnych dziedzinach życia. Idea równości odnosi się do zapewnienia, że wszyscy mają takie same możliwości, prawa i dostęp do zasobów, niezależnie od ich pochodzenia, cech lub innych okoliczności. W świecie ekonomicznym  równość pozwala firmom korzystać z różnorodnej puli talentów, co wspiera innowacyjność i kreatywność. To z kolei zwiększa produktywność i konkurencyjność, przyczyniając się do ogólnego wzrostu gospodarczego.

Równość to podstawa praw człowieka, ale także fundament pokojowego, dostatniego
i zrównoważonego świata. Przykładowo w zakresie równości płci, w ciągu ostatnich dziesięcioleci poczyniono postępy, ale niestety globalna społeczność nie jest na dobrej drodze do osiągnięcia równości w tym obszarze do 2030 roku. Sekretarz Generalny ONZ António Guterres w 2023 roku ostrzegł, że „równość płci staje się coraz bardziej odległa” i wezwał do „wspólnego działania” w celu zniwelowania podziałów. Według Global Gender Gap Index 2023 żaden kraj nie osiągnął jeszcze pełnego parytetu płci, chociaż dziewięć najlepszych krajów (Islandia, Norwegia, Finlandia, Nowa Zelandia, Szwecja, Niemcy, Nikaragua, Namibia i Litwa) zniwelowało co najmniej 80% różnicy. Polska  nie należy do liderów i zajmuje 60. miejsce w ww. rankingu na 146 państw. Jednak wskaźnik równości płci dla Unii Europejskiej (UE) jest pozytywny, bo po raz pierwszy przekroczył 70 punktów, wykazując wzrost o 1,6 punktu od 2022 roku. Wzrost ogólnego wyniku UE jest najwyższym wzrostem od pierwszej edycji indeksu równości płci UE w 2013 roku.

Każdy z nas (studenci, pracownicy) chce być traktowany  w sposób sprawiedliwy, niezależnie od płci, wieku, pochodzenia etnicznego, orientacji seksualnej czy niepełnosprawności. Równość tworzy zdrowsze, bardziej produktywne środowisko pracy i rekreacji, sprzyjające rozwojowi, jak i motywuje do osiągnięcia pełni swojego potencjału.

Claudia Goldin, Noblistka 2023 w dziedzinie ekonomii wykazała (2000), na przykładzie orkiestr organizujących przesłuchania, że te z nich, które urządzają tzw. „ślepe przesłuchania”, podczas których nie widać jakiej płci i wieku są kandydaci, wykazują prawie 25% wzrost zatrudnienia kobiet, i także częściej decydują się one brać udział w takich przesłuchaniach (bo wierzą, że mają większe szanse). Pokazuje to, że równe zasady sprawiają, że wierzymy, że nasz potencjał zostanie właściwie oceniony i buduje pewność siebie nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. 

Polityka „równych wynagrodzeń”, czyli zapewniająca sprawiedliwe wynagrodzenia wszystkim pracownikom, niezależnie od płci lub innych cech, przyczynia się do bardziej sprawiedliwego systemu gospodarczego.

Goldin, C., Rouse, C. (2000). Orchestrating Impartiality: The Effect of 'Blind’ Auditions on Female Musicians. American Economic Review; September